Fredsindlæg
 

EU: Hvordan vil vi have det?

Af Doris Kruckenberg

Spørgsmålet er oppe om, hvordan vi EU-borgere kan gøres mere interesseret i EU-politik, f.eks. putte afkrydsede sedler i EU-stemmeurner. Det er da meget nemt:

1) Alle EU-politikere går 50-75% ned i løn. Det indvundne spyttes i stedet for ind i forbedring af miljøet, fattigdomsbekæmpelse, sundhed, uddannelse, i og udenfor EU.

2) EU-paladserne nedlægges, i stedet afholdes møderne i landenes parlamentslokaler under det respektive lederskab. EU-parlamentet kan holde møder over internettet. De ledige EU-kontorister og embedsmænd, der bliver resultatet af den øvelse, indsættes i deres egne lande som kontrollører af at forhandlinger holdes åbne og til gengivere af dem, uden forvanskning, til befolkningen. Brussel-borgerne får 2 års skattenedsættelse som kompensation for indtægtstab. EU bliver så populært at sikkerhedsforanstaltninger
ikke behøves. De indvundne midler spyttes i kassen for miljøforbedring, fattigdomsbekæmpelse, sundhed, uddannelse, ytringsfrihed i og udenfor EU.

3) EF ændres fra at fremme et indre marked der baserer sig på pengefortjenester til at fremme initiativer for et bedre miljø, bedre sociale forhold, folkesundhed uden overmedicinering, respekt for børn hvor
forskoler og skoler uddanner til modne voksne, medier der ikke styres af pengemagt i og udenfor EU.

4) EU lægger kulturen om sådan at vi ikke alle korrumperes, - fra fiskere der hellere ser et dødt hav ude i fremtiden, bare de får penge i nettet og en landmandsstand der kalder sig "bønder", selv om de hellere vil være svinetorturerere og vandforurenere (i andre lande bøfko-torturerere og producenter af pesticideberiget vin bl.a.) end at give afkald på spillet på aktiemarkedet, og ned til alle dem der hellere slider sofa under Big-Brother på TV, og i det hele taget, end at være med i noget som helst andet.

Ja, så enkelt er det, I EU-glade politikere, der gerne vil have folkelig opbakning.
I synes måske at det lyder svært? Men pas på, det kan blive meget sværere når I skal til at udøve rigtig overmagt; så skal der mere til end - som for nylig - nogle lånte vandkanoner fra Belfasts undertrykkelsespoliti til at feje Dublins demonstranter for "Et Andet Europa" af vejen.

Kan I ikke forstå at jeres demokratidræbende "terroristbekæmpelse" er upopulær, og at den planlagte EU-hær heller ikke er fremmende for folkevilligheden? Specielt nu, hvor håb vokser i takt med at
civilsamfundenes modstand til den sindsyge verdensorden samles i sociale fora overalt påkloden.

Her i Danmark samles folkebevægelserne i DANMARKS SOCIALE FORUM først i oktober til diskussion om hvordan en anden verden kan blive mulig.
Politikere er som privatpersoner velkomne til at øve sin indflydelse på debatten.
Det kunne vise sig mere produktivt for folkelig opbakning, end at bruge energien på at smøre medierne eller smede rænker for at producere blår i øjnene på folk.

- End -

______________________

Debat - Aktiviteter - Kommentarer - Indlæg

Send dit til
stopterrorkrigen@ofir.dk